História

1980

Gitarista Dušan Antalík spolu s basgitaristom Ivanom Válekom zakladajú skupinu TEAM. Názov skupiny TEAM vznikol z postrehu Dušana Antalíka, ktorý si na dverách skúšobne, kde skúšali viaceré skupiny, všimol nápis: „Nerušte – skúšame: Troll, Elektra a Midd.“ Začiatočné písmená a spojka „a“ tvoria názov TEaM

1981

TEAM skúša v martinskom Hifi-klube. Kapela je značne ovplyvnená skupinami art-rockového obdobia a jazz-rocku.
Ako hovorí gitarista skupiny TEAM, Dušan Antalík:
„V Hifi-klube sme sa schádzali každý večer. Ak sme neskúšali, trávili sme čas počúvaním kapiel ako Genesis, Yes, Pink Floyd, poľských SBB, českého Blue Efekt, ale i Fermáty, Prúdov. Milovali sme Queen, Erica Claptona. Ale všímali sme si aj pop. Skrátka, počúvali sme všetko, čo nás nejako oslovilo. Dokázali sme to celé hodiny rozoberať. Bolo to úžasné obdobie získavania rozhľadu a vyhraňovania názoru.“

1982

Po dvoch rokoch tvrdého skúšania a účasti na niekoľkých festivaloch odchádza TEAM na základnú vojenskú službu. Spolu sa celý TEAM znovu stretáva v roku 1984 opäť v martinskom Hifi-klube.

1985

Skupina TEAM skúša deň čo deň. Cieľom je postaviť vlastný repertoár, ktorý by bol v pop-rockovom duchu. TEAM sa zúčastní viacerých festivalov s povzbudivým ohlasom.

1986

Do TEAMu prichádza klávesák Bobo Kantor. Skupina hrala už vtedy v ustálenej stabilnej zostave: Dušan Antalík, Milan Dočekal, Ivan Válek, Ivan Marček a Bobo Kantor. Kapela intenzívne pracuje na materiáli na svoju prvú veľkú platňu v spolupráci s producentom Julom Kinčekom.

1988

Po príchode Paľa Haberu do TEAMu je už skupina pripravená na nahrávanie. Začiatkom roku 1988 vychádza TEAMu veľká platňa TEAM 1. Album sa stáva predajným hitom, z ktorého sa predá 250 000 kusov nosičov. Ako hovorí gitarista skupiny TEAM, Dušan Antalík: „Po hitoch Reklama na ticho, Malá nočná búrka a Nároční sa nám konečne začal plniť náš sen. Začala sa okolo nás šíriť celkom slušná hystéria. Neuveriteľne nás bavilo koncertovanie. Sály a neskôr haly boli väčšinou vypredané. Konečne sme cítili zadosťučinenie za tie roky driny a odriekania, konečne som si mohol zaobstarať niekoľko gitár. Mal som ich tuším päť. Taktiež sa z mesiaca na mesiac zlepšovala naša aparatúra. Napriek neustálemu koncertovaniu sme aj vo voľných chvíľach stále skúšali. Cítili sme sa už vtedy dobre nadupaní.“

Do kapely prichádza manažér a svetovo uznávaný esperantista Stano Marček. Pod jeho manažmentom kapela TEAM výrazne zosilnela. Stanove ľudské a manažérske schopnosti znamenali pre TEAM obrovský prínos.
Dušan: „Stano Marček je skvelý človek, jeho názory a rozhodnutia boli vždy na strane pravdy a spravodlivosti. Viedol kapelu nielen perfektne manažérsky, ale aj ľudsky. Pomáhal stierať napätie, držal v kapele takú zvláštnu príťažlivú kapelnú atmosféru. Jeho neúnavná práca hneď po prvých týždňoch priniesla zlaté ovocie. Veľmi si ho

v kapele vážime. Naviac, bol to erudovaný esperantista, so svetovým renomé a kontaktmi. Hneď od začiatku uvažoval, že si ako TEAM zahráme aj v zahraničí, teda ako sa vtedy hovorilo – na západe. To aj splnil. Vymyslel, naplánoval a urobil šnúru TEAMu cez Holandsko do Londýna a späť cez Nemecko.
Hlavne z koncertu v Anglickom Brightone vznikla spolupráca s dvomi anglickými manažérmi, z čoho bol singel ‚Change‘, anglická verzia ‚Piesne pre nesmelých'“.

1989

Manažér skupiny Stano Marček zorganizoval turné TEAMu na Svetový esperantský kongres do Brightonu v Anglicku. TEAM koncertuje v anglickom Brightone,

v Holandsku a Nemecku s repertoárom v esperante a v angličtine. Vo Švajčiarsku vychádza „ORA – TEAM“ – „Zlatý TEAM“, Stanov Marčekov projekt esperantskej verzie prvého albumu.

Nadšenie a entuziazmus ženie kapelu dopredu. Manažér kapely, Vilo Uhrín, ktorý bol s TEAMom od začiatku jeho profesionálnej dráhy (1986) hovorí: „Kapela vtedy fungovala tak, že vlastne stále skúšala a pripravovala nové skladby. Paľo Habera býval v Bratislave. Ten prišiel skúšať len na pár dní, obyčajne pred nahrávaním novej platne. Dušou kapely bol hlavne Dušan Antalík. Neustále vymýšľal, ako celú šou TEAMu vylepšiť. Jedného dňa prišiel za mnou s novou scénou, ktorú mal detailne nakreslenú a dokonca pevnostne prepočítanú. Aj keď som mu spočiatku veľmi neveril, predsa sme sa spolu s osvetľovačom, Martinom Bízikom, pustili

do niekoľkomesačnej tvrdej práce na tomto projekte. Tak vznikla originálna scéna TEAMu, ktorá bola na tie časy a naše pomery nevídanou. Motory dvíhali trojuholník svetiel nad hlavy muzikantov a vzadu sa v jednom okamihu objavil obrovský nápis TEAM, ktorý bol urobený z veľkých nafukovacích písmen, ovládaných ventilátormi.

Ten nápis vymyslel Martin Bízik, a tým bola scéna hotová. Keď som potom videl celé to monštrum na koncertoch, ako ľudia neveriaco krútia hlavami, povedal som si,

že celá tá drina za to naozaj stála.“

Aj druhý album TEAMu „Prichytený pri živote“ zaznamenáva veľký úspech. Predá sa ho cez 200 000 kusov. TEAM má za sebou titul Zlatý slávik 89, Zlatý triangel,

Cenu kritiky časopisu Melodie. V Anglicku vychádza skupine singel s piesňou „Change“ (Pieseň pre nesmelých).

1990

TEAM v tomto roku nahráva svoj tretí album. Ako hovorí gitarista a motor skupiny TEAM, Dušan Antalík: „Nahrávali sme systémom – všetky gombíky na zosilovačoch doprava. So zvukom gitár som bol na albume TEAM 3 celkom spokojný, aj vďaka spolupráci so zvukárom Ivanom Jombíkom.“

1991

TEAM získava opäť víťazstvo v ankete Zlatý slávik. Album TEAM 3 sa stáva zlatým za predaj vyše 1 000 000 kusov. Každý rok odohrá skupina vyše 100 samostatných koncertov, väčšinou v športových halách, na štadiónoch a v amfiteátroch.

1992

Dušan Antalík spolu s Milanom Dočekalom a v spolupráci s brnenskou technikou Pavla Skýbu postavia nahravacie štúdio pre nahrávanie albumu TEAM 4. Celý album TEAM nahráva vo vlastnej produkcii. Zvuk tohto albumu nepatrí k najlepším, ale z albumu sa aj napriek tomu vykľujú hity Čo s tým a Ženská menom panika. TEAM opäť vypredá tretíkrát pražskú Lucernu, tri dni po sebe vypredá Palác kultúry v Prahe a odohrá 120 koncertov po celom Československu.

1993

Opäť pod dohľadom Dušana Antalíka skupina TEAM postaví svoje štúdio, kde nahrá album TEAM 5. Mixáž opäť zveria do rúk Ivana Jombíka v štúdiu Ebony.

Zvuk tohto albumu je vynikajúci.

1994

TEAM koncertuje s programom „2 hodiny live“. S množstvom predskupín koncertuje po celých Čechách a Slovensku. Koncom roka odohrá TEAM tisíci koncert.

V tom čase je TEAM značne unavený.

1995

Kapela si dáva ročnú pauzu, aby opäť dostala odstup.

1996

Koncom roka dáva Dušan Antalík kapelu dokopy, aby začali pracovať na šiestom albume.

1997

Vychádza album „Voľná zóna“ , ktorý s TEAMom naspieval spevák Roman Révai. Album je rockovým uzatvorením jedného obdobia TEAMu.

1999

TEAM začína pracovať na siedmom albume opäť v pôvodnej zostave so spevákom Paľom Haberom.

2000

Začiatkom roku TEAM dokončuje album „7edem“. Koncom roku TEAM absolvoval koncertnú šnúru „TEAM Vianoce 2000 Live“ s veľmi dobrou odozvou.

Album „7edem“ sa stal zlatým albumom.

2002

Skupine TEAM vyšiel ďalší album „Mám na teba chuť“. Album získal okamžite veľmi dobrý ohlas od fanúšikov a hudobných kritikov. V Čechách za tento album TEAM získava zlatú platňu. Zároveň s úspechmi prichádza aj slovenské turné vo viacerých slovenských mestách. Turné „Easy TEAM tour 2002“ skupina pripravuje najdlhšie vo svojej histórii.

2003

V apríli Team absolvuje veľké turné po Českej republike s názvom Poděbradka TEAM Tour 2003, jedno z najúspešnejších turné v histórii navštívilo vyše 50 000 ľudí. TEAM vypredal najväčšiu koncertnú arénu v Prahe – T-mobile arénu. Tento záverečný koncert turné navštívilo 10 000 ľudí. Turné bolo veľkou motiváciou pre ďalšiu prácu Teamu, už v druhom polroku 2003 začína skupina pripravovať ďalší radový album, ktoré sa má niesť v podobnom duchu ako album Mám na teba chuť.

Koncom roka vychádza CD „Live in Praha“, na ktorom je zachytená strhujúca atmosféra pražského koncertu. Album vychádza v spolupráci s Interkoncertom Praha.

2004

Celý prvý polrok TEAM pracuje na novom albume „Team X“. Album vychádza v októbri 2004. Na jeho podporu začína TEAM pripravovať veľké turné po Českej republike s názvom TEAM X Tour 2005.

2005

V prvej polovici roka TEAM pripravuje a skúša nový koncertný program. Pre české publikum má pripravené najväčšie technické vybavenie, aké kedy v histórii TEAM použil na svojich koncertoch. Najnovším zvukovým systémom a s nákladnou video projekciou TEAM vyráža na turné 3.11.2005. Celé turné kapela odohrá v úžasnej pohode a publikum, ako aj kritika oceňuje vysokú úroveň profesionality koncertov kapely. Vrcholom turné je opäť pražský koncert pred zaplnenou T-mobile arénou.

2007

V roku 2007 TEAM odhral niekoľko akcií. Hlavnou náplňou roka bola príprava a nahrávanie albumu Team „11“. Nasadenou skladbou bola pieseň Ako málo, druhou Miesto kde spávajú vtáci, treťou Budem ťa chrániť.
Dušan: „Chceli sme, aby album znel opäť súčasne, upustil som od tvrdých gitár a vsadili sme na popovejší sound. Hlavne som sa snažil usporiadať si v tomto roku život a popri tom všetkom s muzikou som sa venoval generálnej prestavbe nášho domu. Kto staval, asi vie, aké je to ťažké.“

2008

Apríl 2008 sa niesol v znamení slovenského turné Teamu “Pavol Habera a Team Best Of Tour 2008“. Turné v siedmich mestách bolo skvele predané a patrilo k najväčším koncertným podujatiam roku. Po prvý raz kapela v rámci svetelnej šou využila množstvo laserových svetiel.

V máji 2008 turné Teamu pokračovalo po desiatich najväčších mestách Českej republiky. Koncerty boli vypredané a k vrcholom patrila Praha (11000 ľudí),

Brno (9000 ľudí).V závere roka hral Team ešte dva špeciálne koncerty v Brne (10000 ľudí) a v Ostrave. Rok 2008 bol koncertným rokom.

2012

V tomto roku Team odohral svoje zatiaľ najväčšie českolovenské turné Habera & Team Final Tour 2012. Úžasná atmosféra koncertov bola pre Team nezabudnuteľná a inšpiratívna. Dovedna videlo turné cez stotisíc divákov. Aj keď sa takto náročné turné pripravuje v súčasnosti veľmi ťažko, Team by si to rád zopakoval … uvidíme.

2013

Mesiac október a november patrí akustickému turné Teamu. Skvelá atmosféra 22 koncertov po Českej republike a pohoda v kapele boli pre muzikantov príjemným záverom roka.

2014

V apríli pokračuje unplugged turné po desiatich českých mestách. 16. mája 2014 postihne kapelu tragédia. Na zlyhanie srdca zomiera bubeník Teamu Ivan Marček.

27. júna bol Team jedným z headlinerov festivalu Topfest 2014 a 25. júla odohral Team ako headliner koncert na festivale Benátská Noc 2014.

Na týchto festivaloch  hosťuje v Teame mladý talentovaný gitarista Matej Morávek, ktorý preberie niektoré gitarové party Paľa a zároveň posilní sound kapely.  Paľo sa môže volnejšie venovať koncertnej show. Bicie odohrá renomovaný bubeník Marcel Buntaj.

2015

V polovici roka vychádza nový singel Teamu pod názvom “Viem, čo cítiš“. Pomalú, lyrickú skladbu zložil Paľo a text napísal Dano Hevier.

Dušan: „Keď som demonahrávku tejto skladby po prvýkrát počul vo svojom štúdiu, vyhŕkli mi slzy. Skrátka krásna pieseň.“  V druhej polovici roka je Paľo porotcom Československej Superstar. Zároveň sa druhá polovica roka nesie v znamení príprav turné Teamu, ktoré bude v máji 2016 pod názvom Habera & Team “33” tour 2016.