ČLENOVIA SKUPINY

TEAM

Pavol Habera

Popredný slovenský spevák, skladateľ a producent Pavol Habera sa narodil 12. apríla 1962 v Brezne. Študoval ekonómiu, ale profesionálne sa zameral na hudbu, jej komponovanie a produkovanie. Pred nástupom na základnú vojenskú službu pôsobil v kapele Tristo hrmených, neskôr v skupine Burčiak. Od roku 1988 hrá s martinskou skupinou Team. Je autorom viacerých hitov skupiny, ktoré bodovali v českých a slovenských hitparádach. Má na konte nespočet koncertných vystúpeni a úspešné albumy s Teamom ako aj sólové projekty. Niekoľkokrát vo svojej kariére získal ocenenie Zlatý slávik a ďalšie hudobné ceny. V roku 1998 bola Paľovi Haberovi, ako prvýkrát v histórii na Slovensku, udelená dvojitá platinová platňa za vianočný album Svet lásku má. Účinkoval tiež v muzikáli Traja mušketieri a zahral si vo filme Fontána pre Zuzanu 2, kde stvárnil hlavnú postavu.

Pavol Habera žil istý čas aj v USA. Teraz však býva aj so svojou partnerkou Danielou Peštovou v Prahe, s ktorou má dcéru Elu a syna Paula.
Je známy predovšetkým ako spevák, avšak uplatňuje sa aj ako skladateľ s osobitým rukopisom. Je okrem iného autorom jedného z najväčšich hitov Karla Gotta „Když muž se ženou snídá“.

Z jeho dielne sú aj hymny súťaží Slovensko hľadá SuperStar a Česko Slovenská Superstar  „Kým vieš snívať“ a „Príbeh nekončí“. Ako porotca sa objavuje v týchto súťažiach dodnes.

Dušan Antalík

Narodil sa 19. februára 1958 v Martine. Vyrastal v učiteľskej rodine a preto jeden z podnetov pre jeho muzikantskú budúcnosť bol Dušanov starý otec, ktorý bol huslistom, klarinetistom a kapelníkom orchestra. Už počas stredoškolských rokov založil vlastnú rockovú skupinu, v ktorej hral na gitaru, spieval a skladal a aranžoval svoje prvé vlastné skladby. V období druhej polovice 70-tych rokov svetovú scénu značne ovplyvňovala vlna tzv. jazzrocku. Kapely a interpréti ako Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina, Chick Corea, Waterreport Joa Zawinula značne ovplyvnili aj Dušana. V tom období trávil celé hodiny v skúšobni improvizáciami s rôznymi hudobníkmi.

V roku 1980 založil skupinu Team, ktorá spočiatku hrala vlastné skladby ovplyvnené práve vlnou fussion.
Veľký vplyv na Dušana mala skupina YES, ktorej gitarista Steve Howe bol jedným z jeho vzorov. Taktiež miloval blues Alvina Leeho a jeho Ten Years After.

Po vysokoškolskom štúdiu (VŠDS Žilina) sa Dušan venuje iba hudbe. Okrem Teamu sa Dušan v 90-tych rokoch venoval aj produkovaniu rockových kapiel. Po roku 2000 s TEAMom pravidelne koncertuje v rámci vlastných turné po Českej a Slovenskej republike.V roku 2007 založil skupinu Stage Meridian,v ktorej sa vrátil k fussion hudbe.

Okrem TEAMu sa v súčastnom období Dušan venuje aj kapele Aeroc Therapy,  ktorú založili v roku 2008 štyria muzikanti Juraj Tatár, Marcel Buntaj, Martin Gašpar a Dušan Antalík a taktiež pracuje na svojom sólovom albume.

Ivan Válek

Ivan sa narodil 14. apríla 1961 v Liptovskom Mikuláši. Základnú školu navštevoval v Martine a po jej ukončení nastúpil na päťročné štúdium SOUŽ, ktoré v roku 1981 ukončil maturitou. Neskôr pracoval vo Výskumno-vývojovom závode v Martine. Od roku 1986 bol tzv. slobodný umelec.

Po prvých amatérskych pokusoch založil s kamarátmi skupinu s názvom Elektra, kde hrávali prevzaté ale aj vlastné skladby. Od roku 1979 dávali dokopy spolu s Dušanom Antalíkom skupinu TEAM. V súčasnosti, okrem hrania v TEAMe, producentsky spolupracuje na niekoľkých projektoch. Napríklad Horská Chata, Basstards, Juraj Hnilica band a iné.

Je ženatý a má troch synov.

Juraj Tatár

Narodil sa v r. 1969 v Banskej Bystrici.

Popri štúdiu dirigovania na VŠMU sa venuje práci s hudobnymi telesami u nás a v zahraničí ako dirigent, klavirista, čembalista a organista. V r. 1993 nahráva debut MADRE, ktorý sa po vydaní stretol s mimoriadnym ohlasom. Blahoželanie k vydaniu poslal osobne dokonca Chick Corea. Následne sa Juraj venuje koncertnej činnosti, tvorbe a aranžovaniu pre intereprétov slovenskej a českej hudobnej scény: Pavla Haberu (spolupracujú od roku 1995), skupinu Team, Petra Lipu, Richarda Müllera, Janka Ledeckého, Ivetu Bartošovú, Petra Dvorského, Karla Gotta, Janu Kirschner, Petra Cmorika, skupinu Dilemma a.i. Jeho diskografia do dneška zahŕňa viac ako 80 albumov a stále sa rozrastá. V roku 1996 aranžuje a inštrumentuje dvoma platinami ocenený vianočný projekt Pavla Haberu “Svet lásku má”. Na druhom sólovom albume “Madre Ibachur” je je počuť dokonca legendárneho Jana Hammera, ktorý ako špeciálny hosť poctil tento projekt. Z jazzovej tvorby nedávnej minulosti treba spomenúť dva albumy skupiny Bukake, ako aj koncerty skupiny Aeroc Therapy s Dušanom Antalíkom. Juraj spolupracoval na projekte „Československá Superstar“ ako aranžér, klavirista či hudobný pedagóg.

Od roku 1987 koncertoval po celom svete, má za sebou viac ako 2500 koncertov a spolupracoval s vynikajúcimi umelcami a hudobnými telesami. Spomeňme napr. exkluzívne vystúpenia s Victorom Baileym, či Poogie Bellom. Je držiteľom Aurela a Ceny Ladislava Martoníka za jazzovú tvorbu.

Ivan Marček

Dlhoročný člen pôvodnej zostavy Teamu sa narodil 16.7.1962 a až do svojho náhleho odchodu v máji 2014 pôsobil v skupine ako bubeník.

S Teamom nahral množstvo albumov, odohral veľa koncertov a popri tom často spolupracoval aj s rôznymi ďalšími hudobnými zoskupeniami.

Okrem dobrej hudby obľuboval pozorovanie vesmíru, astronómiu, dokumenty a scifi.

Milan Dočekal

Klávesák a spevák, jeden z pôvodnej zostavy skupiny, autor mnohých známych piesní Teamu sa narodil 6.5.1959.

Vyštudoval konzervatórium a vystupoval so skupinou až do roku 2011.

Daniel Hevier

Narodil sa 6. decembra 1955 v Bratislave. Je slovenský básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár a autor literatúry pre deti a mládež. Vyrastal v učiteľskej rodine. Na základnú školu a na gymnázium chodil v Prievidzi. Už počas vysokoškolského štúdia začal pracovať ako redaktor literárnej redakcie Slovenského rozhlasu v Bratislave. V rokoch 1982 – 1989 pôsobil ako profesionálny spisovateľ v slobodnom povolaní. V rokoch 1989 – 1992 pracoval ako šéfredaktor vydavateľstva Mladé letá. Od roku 1991 vedie vlastné vydavateľstvo Hevi v Bratislave, v ktorom zatiaľ vyšlo viac ako 100 titulov. Básnicky debutoval Daniel Hevier v roku 1974 zbierkou poézie Motýlí kolotoč. Je autorom takmer stovky kníh, s poéziou, prózou, esejmi, píše básne pre deti, rozprávky, venuje sa prekladom, autorským antológiam pre dospelých i deti… Viaceré jeho knihy boli preložené do cudzích jazykov. Je členom slovenského PEN klubu.

Spisovateľ sa prejavil aj ako textár. Je autorom viacerých známych textov piesní. Z jeho pera vyšli texty pre skupinu TEAM (Pieseň pre nesmelých, Severanka, Držím ti miesto). Píše tiež divadelné a rozhlasové hry, libretá muzikálov, filmové a televízne scenáre, scenáre pre multimediálne projekty, spolupracuje s rozhlasom, televíziou, prekladá z angličtiny.

S manželkou Maruškou, 3 deťmi a psíkom Konorom býva v Bratislave.

Igor „Teo“ Skovay

Igor „Teo“ Skovay (* 9. február 1968) je slovenský hráč na bicie nástroje. Nahrával a vystupoval ako člen skupín Demikát, Konvoj, Babylon, Pavol Hammel a Prúdy, Beata Dubasová, Tublatanka, hrával s Pecim Uherčíkom, Máriou Čírovou, Vašom Patejdlom… v roku 1999 pôsobil v skupine Fermata.

Matěj Morávek

Gitarista pôvodom z Českej republiky. Narodil sa v roku 1987 v Zlíne. Od detstva bol ovplyvňovaný rockovou, bluesovou a neskôr aj jazzovou hudbou.

V roku 2011 sa stal členom kapely Vlastu Redla, v ktorej pôsobí dodnes. Hrá tiež v slovenskej rockovej skupine Dilemma. Už od útleho detstva sa venuje vlastnej tvorbe. Vedie vlastnú kapelu Matěj Morávek projekt, s ktorou koncertuje a v súčasnosti dokončuje svoj prvý autorský album.

Od roku 2014 hosťuje v skupine TEAM.